landscape
عید نوروز بدون آجیل و شیرینی...!

نسل فردا: در اسفندماه بعد از خانه تکانی و برق انداختن لوازم خانه  نوبت به خرید  میوه ، شیرینی ،آجیل و خشکبار می رسد و بازارآجیل فروشان غلغله می شود. هرساله با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال خانواده ها شدیدا درگیر خرید تنقلات عید نوروز می شوند که آجیل و شیرینی در صدر آنها قرار دارد. امسال هم به طور قطع مجددا بازار آجیل و شیرینی مورد استقبال شدید خانواده ها قرار خواهد گرفت هرچند که عده ای معتقدند گرانی تا به حدی پیش رفته که باید قید خریدهای شب عید را زد و چشم ها رابر هم گذاشت تا سال بیاید و برود.

گرانی اجناس مردم را ترسانده

وقتی به میان مردم می رویم تا نظرات آنها را پیرامون چگونگی خرید آجیل و شیرینی در شب عید جویا شویم،همگی در کلامی واحد از قیمت های سرسام آور محصولات در بازار گلایه مندند. صفری یکی از همشهریان است که به شدت نسبت به این موضوع گلایه مند است و می گوید: واقعا امسال قیمت ها بیداد کرده و اگرچه هنوز یک ماه تا سال تحویل وقت باقی مانده است اما از همین الان اجناس در بازار هم کمیاب شده و هم افزایش قیمت پیدا کرده است. یکی دیگر از همشهریان که خود را رحیم نژاد و شغل خود را نقاش ساختمان معرفی می کند ،به نسل فردا می گوید: من واقعا امسال قید خرید آجیل و شیرینی را زده ام و برای دید و بازدید به جایی نمی روم تا کسی به خانه ام نیاید، چرا که واقعا نمی توانم با این قیمت ها خرید کنم و شرمنده خانواده ام هستم. اين هم نظر يك خانم به نام هدايت است كه مقداري آجيل خريده . او مي گويد: براي برگزاري رسم عيد و رعايت مهمان و روحيه بچه ها مقداري خريد كردم،آن هم از حقوق همسرم و حالا مانده ام که بقیه چیزها مثل لباس ، میوه ، شیرینی و .... را از کجا تهیه کنم. خانم ديگري به نامساوي بودن درآمد و هزينه ها اشاره مي كند و مي گويد: «سال هاي قبل كساني را مي ديدم كه چند كيلو آجيل مي خريدند، اما حالا يك سوم آن موقع مي خرند، چرا که قیمت ها واقعا به مردم فشار آورده و برای من سوال است چرا کسی برای این گرانی فکری نمی کند.

چرا مسئولان پاسخگو نیستند؟

برای بررسی وضعیت بازار عید نوروز در اصفهان با رییس اتحادیه آجیل  وخشکبار اصفهان تماس گرفتیم، اما سید مصطفی بحق به نسل فردا گفت: از طرف مجمع امور صنفی دستور داده شده که فعلا در این خصوص با هیچ رسانه ای مصاحبه انجام نشود و تنها در صورتی پاسخگو خواهیم بود که از طرف مجمع نامه ای برای ما ارسال شود که درآن دستور مصاحبه صادر شده باشد. این نوع رفتار نشان از آن دارد که وضعیت بازار آجیل چندان مناسب نیست و مسئولان مجبورند برای جلوگیری از تشنج در افکار عمومی فعلا از شفاف سازی وضعیت خودداری کنند. اگر قرار باشد برای پیگیری هر سوژه ،خبرنگار با سازمان مربوطه مکاتبه کند و منتظر جوابیه آن باشد، بسیاری از خبرها تا زمان به چاپ رسیدن ارزش خود را از دست خواهند داد و به قول عروف بیات می شوند.

جزئیات قیمت آجیل و شیرینی در شب عید

جواد اخوان، رییس اتحادیه آجیل‌فروشان تهران و رییس اتحادیه کشوری قنادان از آخرین وضعیت قیمت آجیل و شیرینی شب عید خبر داده و گفته است: آجیل قیمت‌گذاری و نرخ مصوب ندارد و براساس فاکتور خرید تنها مجاز به ۱۰درصد سود فروش هستند. وی با تاکید بر اینکه هیچ گونه تغییر قیمتی برای آجیل در شب عید نداریم، تاکید کرده: معمولا قیمت‌ها در گروه آجیل و خشکبار تابع عرضه و تقاضاست، اما در سال جاری به دلیل اینکه ۲۰ درصد از پسته پوکی داشته ، اندکی در خصوص قیمت پسته تغییر وجود داشته ، اما هیچ گونه افزایش قیمت و گران‌فروشی در بازار آجیل نخواهیم داشت. اخوان گفته است: سعی می‌کنیم در شب عید هم قیمت‌ها را به همین شکل حفظ کنیم و هیچ افزایش قیمتی برای شیرینی در نوروز سال 91 نداریم. محمد نصرتی، رییس اتحادیه کشوری قنادان هم در خصوص اعمال افزایش قیمت در ایام پایانی سال گفته است: هیچ افزایش قیمتی برای شیرینی نوروز در نظر گرفته نشده و اگر همکاران در خصوص تأمین مواد اولیه مثل روغن، شکر، آرد، کاکائو و ... مشکل دارند، می‌توانند به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خود مراجعه کنند چرا که کارگروه تنظیم بازار اعلام کرده هرگونه کمبود مواد اولیه از طریق این کارگروه و سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت تأمین می‌شود.

سخنی با مسئولان

اگرچه بعد از هدفمندی یارانه ها تمامی اقلام و اجناس موجود در بازار تا حد ممکن قد کشید و مردم تا حد زیادی باور کردند که باید هر روز با قیمت های جدید و البته بالاتر از قبل اجناس روبرو شوند، اما واقعا تکلیف مردم چیست؟ آیا باید قیمت اجناس نسبت به سال قبل به حدی افزایش پیدا کرده باشد که کسی نتواند برای خرید به سمت آنها برود؟ سوال مهم تر این است که چرا مسئولان باور ندارند که اجناس در حال گران شدن است و مدام در مصاحبه های خود از آرام سازی جو بازار و قیمت ثابت اجناس خبر می دهند در صورتیکه وقتی پا در میدان خرید می گذاری اولین چیزی که نظر تورا جلب می کند تفاوت فاحش قیمت هاست. حقیقتا باید برای وضعیت بازار به خصوص در شب عید فکر اساسی کرد چرا که سنت دیرینه خرید شب عید هم تحت تاثیر گرانی های اخیر در حال فراموش شدن است و این یعنی تحریف سنت ها.


1381

تاریخ درج خبر [ دوشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۰ ]


نام :  
ايميل :    
وب سايت :
پيام شما :
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی :  
گروه سیاست – نسل فردا:چندی است روابط محمد رضا رحیمی که در دولت...
نسل فردا| داوود شیخ جبلی:مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: عیدی...
دکتر فرشته شکیبائی/نسل فردا:یکی از مدل های اشتباه رفتار در کودکان،...
نسل فردا| داوود شیخ جبلی:دهمین نشست آموزشی خبرنگاران با حوزه وزارت نفت...
زهرا وفایی نیا/نسل فردا: دربازارچه قنادان میدان امام که قدم میزنی...
نسل فردا * :«ملبورن» اولین ساخته نیما جاویدی این روز ها در...
نسل فردا/گروه خبر:هنوز تکلیف سوخت در مجلس و بودجه 94،آنچنان که باید نه...
دریا وفایی/نسل فردا:دست به نسخه اش خوب است ،حتی یک استامینوفن ساده هم که...
کتایون شهبانی/نسل فردا:قیمت مسکن به عوامل فراوانی بستگی دارد و از آن...
اندیشه کیانی/نسل فردا: برند گرایی، پدیده ای اجتماعی که این روزها در میان...
نسل فردا:رییس‌جمهور، با اشاره به گسترش تروریسم در منطقه خاورمیانه و...
نسل فردا/گروه خبر:بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق درآمدهای ماهیانه تا یک...
نسل فردا| گروه اقتصاد:برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد به بیش از دو...
دکتر محمد علي نيلفروش زاده/نسل فردا:بهترین درمان جوش های زیر پوستی اگر...
نسل فردا/گروه خبر:دلیلی ندارد که همه مردم واکسن بزنند،بلکه به گروه های...
نسل فردا| کتایون شعبانی:در قرآن مجید که کتاب آسمانی و کلام الهی است به...
نسل فردا /علی رفیعی:در سال های اخیر شاهد ساخت آثاری بودیم که از...
نسل فردا/گروه سیاست:رهبر معظم انقلاب اسلامی،پیامی را به زبان انگلیسی...
نسل فردا | کتایون شعبانی:باید اعتراف کرد که دیگر آن روزهایی که شهروندان ...
*عاطفه بازفتـی/نسل فردا:بعضی وقت ها باید به حال خوش زمین غبطه خورد؛ چرا ...
نسل فردا| زهراوفایی نیا: گاهی افرادی را می بینیم که دایما دچارعفونت ودرد...
نسل فردا | کتایون شعبانی:موضوع مهم در تحولات جمعیتی، افزوده شدن رشد...
نسل فردا/گروه خبر:سبد حمایتی غذایی،در هفته جاری و همچنین در پایان اسفند ...
دامون رشیدزاده/نسل فردا:حسین سهیلی زاده کارگردان پرکار تلویزیون که سریال...
نسل فردا/گروه سیاست:چندی است که از نطق های آتشین نمایندگان و چالش های...

طراحي سايت