landscape
عید نوروز بدون آجیل و شیرینی...!

نسل فردا: در اسفندماه بعد از خانه تکانی و برق انداختن لوازم خانه  نوبت به خرید  میوه ، شیرینی ،آجیل و خشکبار می رسد و بازارآجیل فروشان غلغله می شود. هرساله با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال خانواده ها شدیدا درگیر خرید تنقلات عید نوروز می شوند که آجیل و شیرینی در صدر آنها قرار دارد. امسال هم به طور قطع مجددا بازار آجیل و شیرینی مورد استقبال شدید خانواده ها قرار خواهد گرفت هرچند که عده ای معتقدند گرانی تا به حدی پیش رفته که باید قید خریدهای شب عید را زد و چشم ها رابر هم گذاشت تا سال بیاید و برود.

گرانی اجناس مردم را ترسانده

وقتی به میان مردم می رویم تا نظرات آنها را پیرامون چگونگی خرید آجیل و شیرینی در شب عید جویا شویم،همگی در کلامی واحد از قیمت های سرسام آور محصولات در بازار گلایه مندند. صفری یکی از همشهریان است که به شدت نسبت به این موضوع گلایه مند است و می گوید: واقعا امسال قیمت ها بیداد کرده و اگرچه هنوز یک ماه تا سال تحویل وقت باقی مانده است اما از همین الان اجناس در بازار هم کمیاب شده و هم افزایش قیمت پیدا کرده است. یکی دیگر از همشهریان که خود را رحیم نژاد و شغل خود را نقاش ساختمان معرفی می کند ،به نسل فردا می گوید: من واقعا امسال قید خرید آجیل و شیرینی را زده ام و برای دید و بازدید به جایی نمی روم تا کسی به خانه ام نیاید، چرا که واقعا نمی توانم با این قیمت ها خرید کنم و شرمنده خانواده ام هستم. اين هم نظر يك خانم به نام هدايت است كه مقداري آجيل خريده . او مي گويد: براي برگزاري رسم عيد و رعايت مهمان و روحيه بچه ها مقداري خريد كردم،آن هم از حقوق همسرم و حالا مانده ام که بقیه چیزها مثل لباس ، میوه ، شیرینی و .... را از کجا تهیه کنم. خانم ديگري به نامساوي بودن درآمد و هزينه ها اشاره مي كند و مي گويد: «سال هاي قبل كساني را مي ديدم كه چند كيلو آجيل مي خريدند، اما حالا يك سوم آن موقع مي خرند، چرا که قیمت ها واقعا به مردم فشار آورده و برای من سوال است چرا کسی برای این گرانی فکری نمی کند.

چرا مسئولان پاسخگو نیستند؟

برای بررسی وضعیت بازار عید نوروز در اصفهان با رییس اتحادیه آجیل  وخشکبار اصفهان تماس گرفتیم، اما سید مصطفی بحق به نسل فردا گفت: از طرف مجمع امور صنفی دستور داده شده که فعلا در این خصوص با هیچ رسانه ای مصاحبه انجام نشود و تنها در صورتی پاسخگو خواهیم بود که از طرف مجمع نامه ای برای ما ارسال شود که درآن دستور مصاحبه صادر شده باشد. این نوع رفتار نشان از آن دارد که وضعیت بازار آجیل چندان مناسب نیست و مسئولان مجبورند برای جلوگیری از تشنج در افکار عمومی فعلا از شفاف سازی وضعیت خودداری کنند. اگر قرار باشد برای پیگیری هر سوژه ،خبرنگار با سازمان مربوطه مکاتبه کند و منتظر جوابیه آن باشد، بسیاری از خبرها تا زمان به چاپ رسیدن ارزش خود را از دست خواهند داد و به قول عروف بیات می شوند.

جزئیات قیمت آجیل و شیرینی در شب عید

جواد اخوان، رییس اتحادیه آجیل‌فروشان تهران و رییس اتحادیه کشوری قنادان از آخرین وضعیت قیمت آجیل و شیرینی شب عید خبر داده و گفته است: آجیل قیمت‌گذاری و نرخ مصوب ندارد و براساس فاکتور خرید تنها مجاز به ۱۰درصد سود فروش هستند. وی با تاکید بر اینکه هیچ گونه تغییر قیمتی برای آجیل در شب عید نداریم، تاکید کرده: معمولا قیمت‌ها در گروه آجیل و خشکبار تابع عرضه و تقاضاست، اما در سال جاری به دلیل اینکه ۲۰ درصد از پسته پوکی داشته ، اندکی در خصوص قیمت پسته تغییر وجود داشته ، اما هیچ گونه افزایش قیمت و گران‌فروشی در بازار آجیل نخواهیم داشت. اخوان گفته است: سعی می‌کنیم در شب عید هم قیمت‌ها را به همین شکل حفظ کنیم و هیچ افزایش قیمتی برای شیرینی در نوروز سال 91 نداریم. محمد نصرتی، رییس اتحادیه کشوری قنادان هم در خصوص اعمال افزایش قیمت در ایام پایانی سال گفته است: هیچ افزایش قیمتی برای شیرینی نوروز در نظر گرفته نشده و اگر همکاران در خصوص تأمین مواد اولیه مثل روغن، شکر، آرد، کاکائو و ... مشکل دارند، می‌توانند به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خود مراجعه کنند چرا که کارگروه تنظیم بازار اعلام کرده هرگونه کمبود مواد اولیه از طریق این کارگروه و سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت تأمین می‌شود.

سخنی با مسئولان

اگرچه بعد از هدفمندی یارانه ها تمامی اقلام و اجناس موجود در بازار تا حد ممکن قد کشید و مردم تا حد زیادی باور کردند که باید هر روز با قیمت های جدید و البته بالاتر از قبل اجناس روبرو شوند، اما واقعا تکلیف مردم چیست؟ آیا باید قیمت اجناس نسبت به سال قبل به حدی افزایش پیدا کرده باشد که کسی نتواند برای خرید به سمت آنها برود؟ سوال مهم تر این است که چرا مسئولان باور ندارند که اجناس در حال گران شدن است و مدام در مصاحبه های خود از آرام سازی جو بازار و قیمت ثابت اجناس خبر می دهند در صورتیکه وقتی پا در میدان خرید می گذاری اولین چیزی که نظر تورا جلب می کند تفاوت فاحش قیمت هاست. حقیقتا باید برای وضعیت بازار به خصوص در شب عید فکر اساسی کرد چرا که سنت دیرینه خرید شب عید هم تحت تاثیر گرانی های اخیر در حال فراموش شدن است و این یعنی تحریف سنت ها.


1322

تاریخ درج خبر [ دوشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۰ ]


نام :  
ايميل :    
وب سايت :
پيام شما :
تصویر امنیتی
تصویر امنیتی :  
نسل فردا | جمال نوروزباقری:تئاتر ایران ،تقریبا تنها تئاتر تهران است. در ...
دکترعلیرضامقتدری/متخصص طب فیزیکی والکترودیاگنوز/نسل فردا:آسیب طناب نخاعی...
نسل فردا/گروه خبر:مرکز آمار ایران،هزینه خانوارها در سال جاری را برابر با...
نسل فردا:برای ترک قلیان تنها نیاز به تحولی روحی و روانی دارید تا خود را ...
دامون رشیدزاده/نسل فردا:فیلم «خانوم» اولین فیلم بلند سینمایی...
نسل فردا: اشتغال، واژه ای نام آشناست که همه افراد جامعه، اعم از مسئولان ...
میثم محمدی قرانی|باشگاه مخاطبان نسل فردا:ثبات مثبت اندیشی درباره پایین...
دکتر محمد علی نیل فروش زاده/نسل فردا:برخی گمان می‌کنند همانطور که...
مسعود افشاری/نسل فردا:کارلوس کی روش سرمربی پرتغالی تیم ملی، روز یکشنبه...
نسل فردا:مسمومیت دارویی یکی از متداول‌ترین انواع مسمومیت‌هاست....
نسل فردا : قطار لوکس "عقاب طلایی دانوب" که در اروپا با عنوان...
نسل فردا| جمال نوروزباقری: در همان روزهای اجرای ( شهریور92) نمایش ترانه ...
نسل فردا/عاطفه بازفتی:این روزها، حال و هوای شهر تغییر کرده است. در جای...
نسل فردا:قرار است به زودی نماینده کارگران، برای ارایه توضیحات تخصصی...
نسل فردا:حجم واردات گوشی موبایل در سال 92، حدود 186 تن یا به عبارتی 186 ...
نسل فردا:عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشورمان، با بیان اینکه ایران باقی...
نسل فردا:همین پنج شنبه اخیر، خبری منتشر شد که نمکی بود بر زخم بدنه نحیف ...
حرکت در مسیر رونق اقتصادی نکته ای بود که اواخر هفته گذشته حسن روحانی...
قیمت خودرو ها در پاییز با افزایش روبرو بوده است و نوسان جدیدی را میهمان ...
مسعود افشاری/نسل فردا:در هیاهوی اختلافات فدراسیون فوتبال و صدا و سیما بر...
نسل فردا| دامون رشیدزاده  :گویا دعوای آزاده نامداری و فرزاد حسنی...
نسل فردا/گروه اقتصاد:با اینکه غلامحسین محسنی اژه ای،سخنگوی قوه قضاییه خط...
نسل فردا/گروه اقتصاد:پژو ناز می کند برای ایرانی ها تا بازگردد به سایت...
نسل فردا/گروه اقتصاد:از آن هنگام که قیمت خوراکی ها به جاده ثبات...
نسل فردا | دامون رشیدزاده:بدون هیچ تعارفی، گروه دنگ شو ،از موفق ترین...

طراحي سايت